Follow up: Broń się w trybie natychmiastowym

Różni ludzie różnie odbierają przejawianą wobec nich bezpodstawną życzliwość, do tego stopnia, że czasami, delikatnie mówiąc dość mocno naginają rzeczywistość i nadinterpretują pewne sytuacje. Zdarza się, że wpadają przy tym na nieszczęśliwy pomysł potraktowania otwartości i uprzejmości drugiej strony, jako okazji do przeprowadzenia ataku i wyrządzenia komuś krzywdy. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się zasada o której mówi Alex Barszczewski: „Broń się w trybie natychmiastowym”, i o niej zresztą sobie dzisiaj porozmawiamy.

Co ważne, pamiętajmy żeby zawsze szanować wolę innych ludzi, w tym także także wolę bycia nieszanowanym.

W sytuacji, w której jesteśmy atakowani, zasadniczo mamy trzy możliwości:

  1. Zlekceważyć lub zignorować takie zachowanie, nierzadko naiwnie zakładając, że sytuacja już się nie powtórzy (poddać się okolicznościom)
  2. Odpowiedzieć symetrycznie, przeprowadzając kontratak (pozwolić na sterowanie swoimi emocjami przez mózg gadzi i tym samym eskalować konflikt)
  3. Błyskawicznie odebrać przyjemność atakującemu w myśl zasady broń się w trybie natychmiastowym (przejąć kontrolę nad sytuacją).

Jakie są potencjalne konsekwencje przy zastosowaniu pierwszego scenariusza?

Dając jednorazowe ciche przyzwolenie na złe traktowanie, zostajemy automatycznie rozpoznani jako łatwy cel do dalszego wykorzystywania. Toksyczni ludzie czerpiący dziką przyjemność z wyrządzania krzywdy innym, szukają naiwnych osób, wobec których mogliby bezkarnie praktykować swoje nieczyste zagrywki. Poddanie się okolicznościom w taki sposób, jest równoznaczne z utratą kontroli. Nie dajmy się stłamsić, chyba że chcemy szybko rozpoznać sytuację i dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi.

Jakie są potencjalne konsekwencje przy zastosowaniu drugiego scenariusza?

Symetryczny kontratak to nierzadko doskonały sposób na utratę twarzy, eskalację konfliktu i zniżenie się do poziomu atakującego. Rezultaty takiego działania średnioterminowo zazwyczaj okazują się bardzo niekorzystne dla naszego wizerunku i samopoczucia – zostajemy rozpoznani jako osoby niekontrolujące swoich emocji, pozbawione taktu i generalnie reprezentujące niski poziom kultury osobistej. Zasadniczo jest to błędne podejście i nie powinniśmy atakować bez konieczności, jeśli zależy nam na jakości naszego życia i reputacji.

Jakie są potencjalne konsekwencje przy zastosowaniu trzeciego scenariusza?

Broniąc się natychmiast (kładąc szczególny nacisk na słowo natychmiast), nie tylko nie nagradzamy niepożądanych zachowań ale bardzo często odbieramy drugiej stronie całą przyjemność z atakowania. Jak pokazuje praktyka, już zadanie odpowiedniej kombinacji pytań kalibrujących, powoduje duże straty moralne u agresora i skutecznie zniechęca go do podejmowania dalszych działań wymierzonych przeciwko nam.

Bycie bezpodstawnie życzliwym w żadnym wypadku nie oznacza bycia naiwnym. Jeśli ktoś próbuje Cię wykorzystać lub pozbawić dobrego samopoczucia, koniecznie odbierz mu całą przyjemność z czynienia tego. Jeśli w taki sposób domaga się od Ciebie specjalnego traktowania, spełnij jego wolę. Przy czym kluczowym jest aby w jakichkolwiek sytuacjach kryzysowych, nie działać pod wpływem negatywnych emocji. Jeśli już chcemy się bronić, róbmy to umiejętnie i z klasą, lub też nie róbmy tego wcale.
Co równie ważne, gdy druga strona zaczyna znów zachowywać się kooperacyjnie, od razu zmieniamy styl komunikacji na kooperacyjny, pod żadnym pozorem nie wypominając tego co było wcześniej złego. Jednocześnie pozostawiamy sobie możliwość wykluczenia takiej osoby z kręgu naszych kontaktów na dowolnie długi czas.

W jaki sposób reagujecie w sytuacji, gdy ktoś próbuje wyrządzić Wam krzywdę? 😉
Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>